maak de tekst grote groter |
maak de tekst grote kleiner

Interviews

Visueel gehandicapten kopen hulpmiddelen zelf in

Geen foto
Geplaatst op: 31-01-2007

Sinds 1 januari 2007 is het voor mensen met een visuele beperking mogelijk om hulpmiddelen in te kopen met een persoonsgebonden budget (pgb). Het ministerie van VWS heeft in een Algemene Maatregel van Bestuur vastgelegd dat zorgverzekeraars voor deze doelgroep een pgb-regeling moeten maken. Belangenvereniging Per Saldo zet in een project de kwaliteitscriteria vanuit budgethoudersperspectief op een rij om zorgverzekeraars hierbij te ondersteunen. In een tweede project krijgen budgethouders met een visuele handicap informatie over de mogelijkheden die het persoonsgebonden budget hen biedt.

Zorgverzekeraars zijn verplicht om een pgb-regeling te hebben voor hulpmiddelen voor visueel gehandicapten. De regeling zelf mogen ze wel naar eigen inzicht invullen. Zo zijn ze vrij om in te vullen hoe de indicatie of verantwoording eruit ziet. Volgens belangenvereniging Per Saldo kan er hierdoor een grote diversiteit aan regelingen ontstaan waarbij de kwaliteit niet gewaarborgd is. Om hen een handje te helpen, worden kwaliteitscriteria vanuit het perspectief van budgethouders gemaakt. “De conceptcriteria zijn opgesteld binnen een klankbordgroep van budgethouders en vervolgens voorgelegd aan twee experts”, vertelt Marlies Kamperman van Per Saldo. Hierin staat bijvoorbeeld dat het aanvraagformulier voor een persoonsgebonden budget eenvoudig moet zijn en dat de klant zelf verantwoordelijk is voor de kwaliteit van de ingekochte hulpmiddelen.

Zwart-witboek
Alle zorgverzekeraars zullen actief worden benaderd om de criteria ter harte te nemen. “Het contact met de meeste zorgverzekeraars loopt stroef”, vertelt Kamperman. “Het experiment is hen opgedrongen, ze hebben er niet echt zin in. In de gesprekken wordt pas duidelijk wat onze rol in het geheel is. Eén zorgverzekeraar dacht zelfs dat wij op het aantal persoonsgebonden budgetten verdienen! Dat is natuurlijk niet zo, wij willen alleen dat budgethouders goed met de regeling uit de voeten kunnen. We gaan dit jaar alle pgb-regelingen van zorgverzekeraars vergelijken met de criteria. Op basis daarvan brengen we een zwart-witboek uit voor budgethouders.”

Goede voorlichting
Mensen met een visuele handicap hebben sinds 1 januari dus de mogelijkheid om met een persoonsgebonden budget zelf hulpmiddelen in te kopen. Samen met Viziris en Zorg6 werkt Per Saldo aan goede voorlichting hierover. “Heel belangrijk”, vindt Kamperman. “Zorgverzekeraars sturen nu eenmaal geen brief dat mensen nu zelf hulpmiddelen kunnen kopen.” Er wordt gewerkt aan het goedkoper aanbieden van hulpmiddelen via Zorg6. Momenteel wordt gekeken met welke middelen deze groep het beste kan worden bereikt. Kamperman: “Braille wordt bijvoorbeeld weinig gebruikt, maar een e-mail kunnen mensen daarentegen vaak wel lezen. We werken samen met mensen met een visuele handicap om de beste communicatiemiddelen te kunnen inzetten.”


Project 1: Ontwerp en promotie kwaliteitscriteria voor een regeling pgb-Zvw vanuit budgethoudersperspectief
Project 2: Versterking van eigen regie via het pgb
Organisatie: Per Saldo
Contactpersoon: Marlies Kamperman
Meer informatie:
www.pgb.nl